Komoly áremelési hullámot jelentett be a Microsoft az Xbox háza táján. Augusztus elsejétől mélyen a zsebünkbe kell nyúlnunk, ha új konzolt szeretnénk venni a családnak.

A Képernyőidő tényleg ingyenes, de nem ingyen készül. Segítsd munkánkat egy tetszőleges adománnyal, hogy minél több tartalom születhessen.
A tárgy mezőbe írd be, hogy adomány. Köszönjük segítséged, igyekszünk megszolgálni.
A konzolvásárlás régen egyszerűbb családi mateknak tűnt: kivártuk az akciót, megvettük a gépet, aztán jöhettek a karácsonyi vagy születésnapi játékok. A konzolgenerációk régi mintája szerint a gépek ráadásul az évek múlásával olcsóbbak lettek. Az alkatrészárak csökkentek, a gyártás kiforrott, a boltok pedig idővel egyre bátrabb akciókat adtak. Az Xbox Series S és Series X 2020-ban indult, de 2026 nyarán mégsem a kifutó termékek nyugalmát mutatja, hanem egy újabb áremelést kap.
Xbox Series S: A Microsoft kisebb, olcsóbb jelenlegi generációs konzolja. Nincs benne lemezmeghajtó, ezért a játékokat digitálisan lehet megvenni vagy előfizetésen keresztül használni. Családi szempontból ez kényelmes, de jobban az online áruházhoz és a Microsoft-fiókhoz köti a vásárlást.
Xbox Series X: A Microsoft erősebb konzolja, nagyobb teljesítménnyel és jobb grafikai lehetőségekkel. Létezik belőle lemezes és teljesen digitális változat is. A lemezes modellnél megmarad a használt játékok, kölcsönadott lemezek és később továbbadható dobozos példányok lehetősége.
Röviden: a Microsoft augusztustól világszerte drágítja a konzolokat. Magyarországon első látásra lenne egy enyhítő tényező, mivel a forint látványosan erősödött az euróhoz képest, de a számok alapján ez kevés lesz ahhoz, hogy a drágulás eltűnjön a bolti árakban.
És miért történik mindez? Ebben a cikkben részletesen beszámoltunk arról, milyen hatalmas bajban van a hardver- és játékipar, ennek több tényezője is van, de ha egyetlen félmondatban kéne gyorselemzést mondanunk, akkor annyit elég tudni:
a mesterséges intelligencia memória- és tárhelyigénye teljesen tönkreteszi a piacot.
Ennek jelentkeznek most újabb és újabb jelei.
A Microsoft hivatalosan bejelentette, hogy 2026. augusztus 1-től világszerte frissíti az Xbox konzolok árát.
Az amerikai árak alapján a legolcsóbb Xbox Series S 512 GB 499,99 dollárra emelkedik. Az Xbox Series S 1 TB 599,99 dollárra, az Xbox Series X Digital 749,99 dollárra, a lemezes Xbox Series X pedig 799,99 dollárra drágul. Ez nem apró korrekció: a korábban olcsóbb belépőgépnek számító Series S ára már az Egyesült Államokban is közelebb kerül ahhoz a szinthez, ahol sok család elkezdi újragondolni a vásárlást.
A Microsoft az áremelést a memória- és tárhelyárak elszállásával magyarázza. A mesterséges intelligencia féktelen terjedésével járó hatalmas iparági kereslet elszívta a gyártókapacitásokat, így a konzolokba szánt alkatrészek beszerzési ára több mint a két és félszeresére emelkedett. Ezt a különbséget a Microsoft eddig benyelte – hiszen a konzolokat hagyományosan veszteséggel vagy minimális haszonnal árulják, hogy utána a szoftvereken és előfizetéseken keressenek –, de mostanra tarthatatlanná vált a helyzet.
Európai kiskereskedelmi árakat a Microsoft egyelőre nem közölt. Annyit azért tudunk, hogy a konzoloknál a dollárban mért amerikai és az euróban számolt fogyasztói ár gyakran nagyon közel áll egymáshoz. Az amerikai árak jellemzően adó nélkül jelennek meg, az európai árak viszont már áfával együtt értendők (ezért mondják azt, hogy ez az egyben váltják sok terméknél a dollárt és az eurót).
Ez alapján az európai kép egyszerűen így írható le: a legkisebb Xbox várhatóan nagyjából 100 euróval, az 1 TB-os modellek pedig nagyjából 150 euróval kerülhetnek többe. A pontos országonkénti ár eltérhet, mert az áfa, a kereskedői árrés és a készletezés nem mindenhol ugyanaz.
Magyarországon a forint most kedvezőbb helyzetben van, mint egy évvel korábban, ez kicsit segít a fájdalmas összképen, de ha kicsit számolgatunk, akkor is brutális emelésekről van szó. A mostani magyar bolti árak alapján
Ezek nem hivatalos Microsoft-árak, hanem aktuális kiskereskedői ajánlatok, vagyis akciók, készletek és bolti stratégiák is alakítják őket. A forint erősödése persze jó hír azoknak, akik importált elektronikai terméket vesznek. Egy változatlan eurós árú termék forintban olcsóbb lehet, ha az euró 400 forint helyett 352 forint körül jár.
Az Xboxnál most az a gond, hogy maga a gyártói árszint olyan mértében nő, hogy az erősebb forint ezt tompíthatja, de nem tünteti el.
A magyar boltokban rövid ideig lehetnek még régi áras készletek vagy akciók. Tartósan viszont az számít, hogy az új beszerzési árak milyen szinten érkeznek Európába. Ha az európai árak 100–150 euróval emelkednek, akkor ez a magyar polcokon is látszani fog. Már ha látszódik egyáltalán, mert azt is érdemes megemlíteni, hogy az elmúlt 2-3 évben az Xbox konzolok elég hektikusan érhetőek el a boltokban, volt olyan karácsony, amikor szinte egyáltalán nem lehetett konzolt venni az egész országban. Nyilván a gyártási kapacitások és az ellátási problémák nem most jelentkeztek, csak most már követik az árak is a szomorú valóságot.
Mi most egy rosszabb forgatókönyvvel, kicsit kapzsin kerekítve saccoltunk, de ha rátesszük a magyar áfát a dollár árakra (jelenlegi árfolyamon váltva), nem járunk messze attól, amit a mostani piaci árak alapján tippelni lehet. Ha csak az eurót váltanánk át forintra, az sem megfelelő, mivel nálunk magasabb az ÁFA az uniós átlagnál, és az árat befolyásolja a készlet, nagykerár, logisztika, akciópolitika, árverseny, importőri és kereskedői mozgástér. Szóval ez a számolás csak erős sacc, de legalábbis nagyságrendet tekintve jó alapot szolgáltat ahhoz, hogy lásd, miről van szó:
Ha a családban téma a konzolvásárlás, a következő stratégiai lépéseket érdemes megfontolni az áremelés előtt:
Szülőként a legfontosabb a tudatosság: mérjük fel a gyerek valós játékigényeit, mielőtt beleugrunk egy negyedmillió forint feletti kiadásba. Az olcsó, kompromisszummentes konzolos ajándékok korszaka ezzel sajnos hivatalosan is véget ért.