„Te temus vagy, te hazug!” - mennyire érdemes bedőlni a Temu ingyen tablet akciójának?

Bárki, aki mobiljátékokkal játszik, vagy reklámokkal néz videókat már találkozott a Temu ingyen tabletet ígérő promóciójával. Az ígéret szép, és gyermekeink is könnyen bedőlhetnek neki. De mit is jelent ez a gyakorlatban?

Nincs most elég időd?

  • A Temu valóban kínál tableteket ingyenes promócióban, de csak új felhasználók és vásárlási feltételek teljesítése után
  • Több embert kell meghívni, és legalább 13 000 Ft értékben vásárolni ahhoz, hogy aktiválódjon a jutalom
  • A kapott tablet típusa nem mindig azonos a reklámban szereplővel, gyakoriak az olcsóbb, gyengébb modellek
  • Az ÁSZF bármit megenged a Temunak szinte, szóval semmiben nem lehetünk biztosak
  • A promóciók feltételeit külön szabályzatok rögzítik, ezek bármikor módosíthatók
  • Szülőként fontos figyelni a digitális tudatosságra és a gyerekek eszközhasználatának valódi szükségleteire
Ha érdekel több ilyen téma, kövesd be Facebook oldalunkat, és Instagram oldalunkat!

Egyre több és többféle hirdetést láthatunk mobiljátékokban, vagy közösségi médiát böngészve az elmúlt hónapokban, amelyekben teljesen életszerűtlen karakterek próbálnak nekünk egy hihetetlennek tűnő promóciós kampányt eladni. Adott a "felhasználó", aki csalódott, mert ingyen tabletet remélt a Temutól, és a "temus", aki egy szótlan, napszemüveges kísérővel közlekedik éppen, bizonygatja a céges narratívát, és segít elmagyarázni, mit is kell tenni ahhoz, hogy azonnal kapjunk egy "csúcskategóriás táblagépet".

A kampány elképesztően agresszív, hetek, sőt, hónapok óta teljes pályás letámadással tolja a Temu minden fórumon, így már vannak felhasználói visszajelzések arról, mit is jelent a gyakorlatban ez a túl szépnek tűnő ajánlat.

Röviden: az ajánlat valóban létezik, nem teljesen kamu, számos felhasználó meg is kapta az eszközt, de a háttérben egy összetett és több ponton is megtévesztő rendszer működik, amely komoly kérdéseket vet fel, különösen, ha szülőként gondolkodunk a digitális eszközökhöz való hozzáférésről.

🧠 Miről is van szó pontosan?
Temu: Egy globális online piactér, amely 2022-ben indult el az USA-ban, és főként olcsó, kínai gyártású termékeket kínál – gyakran ingyenes szállítással és látványos promóciókkal. A Pinduoduo nevű kínai óriáscég leányvállalata.
Promóciós kampány: Az a digitális marketinggyakorlat, amikor regisztrációval, vásárlással vagy ajánlással „nyerhetünk” terméket. A „jutalom” nem automatikus, hanem feltételek teljesítéséhez kötött.

„Csak regisztrálj, és a tiéd lehet egy tablet!” – tényleg ennyi lenne?

A Temu tabletpromóciójának hivatalos feltételeit olvasva gyorsan kiderül: nem pusztán a regisztráción múlik, hogy hozzájutunk-e az eszközhöz. A promóció csak új felhasználók számára érhető el, de ezen túl három nagyon fontos részletet emelnénk ki a rejtett csapdák közül:

  1. Meghívásos rendszer
    Több új felhasználót kell toboroznunk a saját meghívólinkünkkel. Ez önmagában egy „játékszerű” mechanizmus, amelyet sok alkalmazás használ, de a Temu esetében a jutalom értékét is befolyásolja, hány embert hívunk meg és ők mit vesznek.
  2. Vásárlási minimum
    Ahhoz, hogy a tabletajándék aktiválódjon, legalább kb. 13 000 Ft értékben kell rendelni a platformról. Egyes felhasználók szerint, ha drágább tabletre pályázunk, ez az összeg is növekedhet. Alattomos módszer, mert sosem tudjuk előre, pontosan mit is kér tőlünk a Temu rendszere, hogy teljesüljön az akció feltétele, a felhasználók eltérő eredményekről és elvárásokról számolnak be, a folyamat zavaros.
  3. Nem garantált a beígért eszköz
    A reklámban szereplő, színes kijelzős, modern kinézetű tablet helyett gyakran olcsóbb, kisebb tudású modell érkezik, vagy csak egy kupon, amellyel bizonyos feltételek teljesülése után lehet választani terméket.
A Temu kampánya tehát nem átverés abban az értelemben, hogy vannak, akik valóban megkapták a promóciós tabletet (hazánkban kevesebb a sikersztori egyébként). A vásárlói beszámolók szerint azonban ez gyakran komoly energiabefektetést és több ember együttműködését igényli – sok esetben barátok, rokonok, családtagok segítsége kellett a fiókok létrehozásához és a vásárlási feltételek teljesítéséhez.

Sokan azt is jelezték, hogy a vásárlásra kínált csomagok gyakran túlárazott vagy alacsony minőségű termékeket tartalmaznak, így ha az ajándék tablet értékét és a kötelező vásárlásokat összeszámoljuk, már korántsem olyan „ingyenes” az akció.

Mire számíthatunk a tablet minősége terén?

A felhasználói beszámolók szerint a Temu által kínált tabletek többsége középkategóriás androidos készülék, jellemzően Android 10–12-es rendszerrel. A leggyakoribb modellek közé tartozik a Teclast T40 vagy ahhoz hasonló kínai márkák termékei, amelyek valóban működőképesek, de lebutított gépek, gyengébb akkuval, kevés tárhellyel és alacsonyabb minőségű kijelzővel. A valódi érték kb. 20-40 ezer forint közti lehet.

A hirdetések sokszor erősen túloznak: a látványos, modern dizájn nem feltétlenül egyezik azzal, amit valóban kézhez kapunk.

Fontos újra leszögezni, hogy egyes esetekben nem tablet, hanem csak kupon formájában adják az ajándékot, amit egy adott időkereten belül, meghatározott árkategóriában lehet beváltani – sokszor csak a legolcsóbb opcióra.

🧠 Miről is van szó pontosan?
Teclast: Egy kínai elektronikai márka, amely elsősorban olcsóbb laptopokat és tableteket gyárt. A készülékei általában középkategóriás hardverrel rendelkeznek: nem alkalmasak komolyabb játékokra vagy profi felhasználásra, de hétköznapi internetezésre, videónézésre, tanulásra elegendőek lehetnek. Az olcsó árért cserébe gyakran kompromisszumokat kell kötni a sebesség, akkumulátoridő és kijelzőminőség terén.
Android 10–12: Az Android operációs rendszer különböző verzióit sorszámokkal látják el. Az Android 10 például 2019-ben jelent meg, míg az Android 12 már 2021-ben. Ezek a verziók határozzák meg, hogy a készülék milyen alkalmazásokat tud futtatni, mennyire biztonságos, és milyen új funkciókat támogat. A régebbi verziókhoz kevesebb frissítés és védelem jár, ami fontos szempont lehet, ha gyerek is használja az eszközt.

A szabályok mögött: mit mond a Temu ÁSZF?

A Temu Általános Szerződési Feltételei szerint a promóciókat külön szabályzatok („Szabályzatok”) határozzák meg, amelyek elsőbbséget élveznek, ha ellentmondás van az ÁSZF és az adott akció feltételei között. A szabályok értelmében:

  • Csak új regisztrációval lehet részt venni az akcióban – egy családon belül tehát csak egyszer élhetünk vele.
  • Tilos több fiókot létrehozni, vagy bármilyen módon visszaélni a rendszerrel – ennek megsértése a jutalom visszavonásával járhat.
  • A Temu bármikor módosíthatja a szabályokat, akár a kampány közben is – erről ugyan ígérete szerint értesíti a felhasználókat, de a gyakorlatban ez ritkán történik meg egyértelműen.
  • A promóciós termék nem garantált – a Temu fenntartja a jogot, hogy akár a rendelés után is módosítsa, visszavonja vagy lecserélje a promócióban kínált ajándékot.
  • Felhasználói kötelezettségek - a résztvevőknek be kell tartaniuk a Temu közösségi és értékelési irányelveit, valamint a promóciós szabályokat, különben a Temu jogosult a részvételtől eltiltani vagy a jutalmakat visszavonni.
  • Vámok és adók - a felhasználók felelősek az esetleges vámok, adók és egyéb díjak megfizetéséért, amelyek az ajándék vagy a vásárlás során felmerülhetnek.

Miért fontos ez szülőként?

Egy családban természetes, ha igyekszünk költséghatékony megoldásokat keresni – különösen, ha a gyereknek van szüksége digitális eszközre tanuláshoz, játékhoz, kapcsolattartáshoz. A Temu tabletpromóciója elsőre jó lehetőségnek tűnhet, de világosan látszik, hogy egyáltalán nem az. Szülőként ilyen esetekben érdemes több szempontot is mérlegelnünk, gyermekünk védelmében is:

  • Ami túl jó ajánlatnak tűnik, ott mindig van valami csapda.
  • A kampány mechanizmusa (meghívások, játékos nyereményaktiválás, jutalomkódok) erősen hasonlít a jutalmazó digitális viselkedésformákra, amelyeket a gyerekek könnyen félreérthetnek. Ne engedjük, hogy egyedül elkezdjenek regisztrálni bármilyen felületre is, nagyon sok a megtévesztő, adathalász oldal is, amely ingyen tabletet ígér.
  • A gyerekek gyakran használják a szülők telefonját a regisztrációhoz, meghíváshoz, vásárláshoz – ez adatvédelmi szempontból is problémás lehet, főleg ha nem vagyunk tisztában, milyen információkat osztunk meg. 
  • Az ilyen promóciók erősítik azt az illúziót, hogy „bármit kaphatunk ingyen, ha ügyesek vagyunk”, miközben a háttérben adatainkkal, figyelmünkkel, pénzünkkel trükköznek, erről kiemelten fontos beszélgetni gyermekeinkkel is.

Témák közös beszélgetéshez

  • Szerinted tényleg ingyen van, amit egy reklámban annak mondanak?
  • Mit gondolsz, miért mondják, hogy valami „ajándék”, ha közben vásárolni kell hozzá?
  • Mi lenne, ha neked kéne eldönteni, mire költünk 13 ezer forintot?
  • Ha tabletet lehetne szerezni érte, de csak bizonyos feltételekkel, szerinted megérné?
  • Volt már olyan, hogy valami nagyon csábítónak tűnt, de végül csalódtál benne?
  • Szerinted miért szeretné a Temu, hogy meghívjunk másokat is?
  • Ha kapnál egy ilyen tabletet, szerinted hogyan használnád?
  • Hogyan tudnánk együtt eldönteni, hogy egy új kütyü tényleg hasznos lenne neked?