Sorozat készül Pogány Indulóról, félnünk kell ettől szülőként?

Az HBO dokumentumsorozatot forgat Pogány Indulóról, azaz Szirmai Marcellről, a fiatal szegedi rapperről, aki néhány év alatt az ország egyik legismertebb fiatal művészévé vált.

A projekt már évek óta készül, és bár a részletek még nem nyilvánosak, annyi biztos: nemcsak zenei portrét, hanem társadalmi és generációs látleletet is ígér. Ez pedig szülőként is érdekes lehet, még akkor is, ha nem feltétlenül találkozik saját értékrendünkkel a fiatal rapper stílusa, nyelvezete, vagy olvastunk botrányairól, és vannak fenntartásaink.

Ezek jogosak, de azzal is szembe kell nézni, hogy meghatározó előadóról van szó, és Pogány Induló története tökéletes ablakot nyit arra, hogyan gondolkodik ma egy fiatal az önkifejezésről, a digitális világról és a művészetről, és hogyan lehet egy okostelefonos freestyle-ból megtöltött arénakoncert.

Ki is a Pogány Induló?

Marcell 2005-ben született Szegeden, ahol zenei neveltetést kapott: többek között 9 éven át hegedült és zongorázni is tanult, szülei ugyanis zenésznek szánták. Még gyerekszínészként is szerepelt a Szegedi Nemzeti Színházban, ami segítette színészi és előadói képességeinek fejlődését. Kamaszkorában kollégiumba költözött Szentesre, ahol találkozott alkotótársával, Olasz Patrikkal (Ótvar Pestis), együtt kezdték el freestyle-rappelni és ott készítették első zenéiket egy számítógépteremben.

Pogány Induló eredetileg hobbiszinten kezdett zenélni, ám 2022-ben két dala, a Zártosztály és a Gettó Csirke hatalmas sikert aratott a YouTube-on, milliós megtekintéseket hozva neki, ezzel megalapozva karrierjét. Ezután számos koncerten lépett fel, először kisebb helyeken, majd hamarosan már nagyobb színpadokon, végül 2024 márciusában 18 évesen egy nagyszabású showt adott a MVM Dome-ban.

Zenei stílusa az old school rap és a klasszikus hiphop elemeit ötvözi személyes, őszinte szövegekkel, amelyek gyakran foglalkoznak társadalmi és fiatalokat érintő témákkal, például az önmeghatározással, kihívásokkal és a hírnév árnyoldalaival. Ez az őszinteség és társadalmi érzékenység tette hitelessé a fiatal generáció körében. Nyelvezete gyakran trágár, de ez mind a műfajjal, mind az általa választott témákkal együtt jár, van dramaturgiai jelentősége, de ha fiatalabb gyermekünk hallgatni akarja, nem árt nekünk is ismerni valamennyire munkásságát.

Miért fontos ez szülőként?

Vannak elvitathatatlan pozitív értékei is a fiatal rappernek, amelyekről beszélgetni is tudunk gyermekünkkel a sorozat kapcsán, ha mindenképpen meg akarja nézni. Akár közösen is megtehetjük ezt, hogy jobban megismerjük gondolkodását, szerepmodelljeit.

  • Fontos a zenei és művészeti nevelés: Szirmai Marcell családja tudatosan támogatta zenei fejlődését már gyermekkorától, még akkor is, ha ő maga később a hiphop világában találta meg igazán önmagát. A klasszikus zenei alapok és színpadi tapasztalatok erősítették kreativitását és előadói készségeit.
  • Útkeresés és identitás: Pogány Induló nem az utcai életből jött, hanem tudatosan választotta a művészetet, miközben kiáll a fiatalok társadalmi problémái mellett is, van szociális érzékenysége, társadalomkritikája.
  • A digitális tér szerepe: karrierje gyors felfutása a YouTube és a közösségi média platformok aktív használatának köszönhető, ma már egy karrier simán elképzelhető tudatos social média használattal, de ennek kereteiről, szabályairól és veszélyeiről érdemes beszélni.
  • Türelem és kitartás: bár az áttörő siker „rakétasebességgel” jött, Marcell éveken át dolgozott zenéjén, a kezdeti hobbitól a profi előadói szintig, ami példaértékű.
  • A hírnév pszichológiája: Pogány Induló botrányairól nem csak az újságok írnak, őszintén beszél saját problémáiról, a sorozat új mélységet adhat ennek a hangnak, és szintén fontos beszélgetésindító lehet.

Ha a rapről néznétek több dokumentumsorozatot

Hip-Hop Evolution - A hip-hop története (Netflix, kattints ide, ha megnéznéd)
Egy többszörösen díjnyertes, kanadai dokumentumsorozat, amely az 1970-es évektől kezdve mutatja be a hiphop fejlődését. Személyes interjúkon keresztül vezeti végig a nézőt a műfaj nagy korszakain és kulcsfiguráin, miközben társadalmi kontextust is ad ahhoz, hogyan vált a rap a világ egyik legnagyobb zenei mozgalmává. Kamaszokkal együtt nézve segíthet tisztábban látni a zenei stílus mögött rejlő eszmei és kulturális üzeneteket.

The Defiant Ones - A Sziklaszilárdak (Netflix, kattints ide, ha megnéznéd
Négy részes dokumentumsorozat, amely Dr. Dre és Jimmy Iovine történetét dolgozza fel. A hiphop és a popkultúra találkozásáról, kreatív üzleti döntésekről és zenei forradalmakról szól, de közben rávilágít arra is, milyen áldozatokkal és konfliktusokkal járhat a globális siker. Közösen nézve inspiráló beszélgetéseket indíthat el arról, mit jelent alkotónak lenni a 21. században.

Music Box: Juice WRLD – Into the Abyss (HBO Max, kattints ide, ha megnéznéd)
Egy fiatalon elhunyt raptehetség, Juice WRLD életének és küzdelmeinek dokumentumfilmje. Egészen közeli, sokszor fájdalmas pillanatokat mutat meg a kreatív zsenialitás, a függőség és a nyilvánosság kereszttüzében. Szülők számára érzékeny betekintés lehet abba, milyen belső harcokkal küzdhetnek a gyerekek – akár akkor is, ha látszólag „csak” zenét hallgatnak vagy alkotnak.

Untrapped: The Story of Lil Baby (Prime Video, kattints ide, ha megnéznéd): 
Intim és őszinte portré Dominique Armani Jonesról, azaz Lil Babyről, aki Atlanta nyomornegyedéből küzdötte fel magát a Billboard listák élére. A film nemcsak zenei karrierjét követi nyomon, hanem apaként, fiaként és aktivistaként is bemutatja: hogyan vált egy rapper a faji igazságosságért folytatott mozgalmak egyik fontos hangjává. A dokumentumfilm korábban soha nem látott archív felvételekkel és a legismertebb slágerekkel kíséri végig az utat a túlélés kultúrájától a társadalmi felelősségvállalásig. Szülőknek különösen érdekes lehet az a kettősség, ahogy a családi szerepek és a nyilvános közéleti hang összeér egy fiatal előadó életében.